H331 Cerebelární ataxie (SDCA1)

Kód: 141
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
1 402 Kč / ks 1 158,68 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obvykle má dědičná ataxie u psů širokou škálu klinických příznaků, histopatologických nálezů a nástup onemocnění není závislý na věku psa. Pozorovaná různorodost vedla k předpokladu rozdělení ataxie u psů do různých dědičných forem. Mutace v KCNJ10 byla identifikována jako příčina autozomálně recesivní formy zvané "spinocerebelární ataxie s myokimií, záchvatem nebo obojím". Bylo zjištěno, že druhá mutace v KCNJ10 vede k odlišné formě nazývané "spongiózní degenerace s cerebelární ataxií, podtyp 1" (SDCA1). Tato forma byla výhradně nalezena u psů plemene Belgický ovčák - Malinois, a také vykazovala autosomálně recesivní formu dědičnosti. Proto, když nebyli všichni postižení Belgičtí ovčáci s přítomností neurologických abnormalit homozygoti pro tuto formu, musí existovat více než jedna forma dědičné ataxie v plemeni. 
 

Konkrétní informace o testu

-

Věk

Příznaky se rozvíjí v mladém věku. Během několika hodin až několika týdnů po narození, jsou patrné charakteristické projevy spojené s těmito genetickými vlivy. 

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem. 

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ:
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena.  

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění vede ke ztrátě mozkových funkcí.  

Seznam plemen

Tento test DNA je k dispozici pro následující plemena: Belgický ovčák

Druh vzorku

Pro tento DNA test přijímáme následující materiály: krev (EDTA), krev (heparin), stěry bukální sliznice. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Zvíře může být "čisté", pokud má obě alely zdravé. Pokud je použito v chovu, nemůže onemocnět, ani šířit onemocnění v populaci. 
Zvíře může být přenašečem, pokud má jednu zdravou a jednu zmutovanou alelu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto zmutovanou alelu. U přenašečů se onemocnění neprojeví.
Zvíře může být postiženo, pokud má dvě zmutované alely. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto zmutovanou alelu. U postižených se onemocnění projeví. 

Dědičnost

Tento genetický faktor je děděn autosomálním, recesivním způsobem. To znamená, že jedinec může být bez projevu nemoci (normální homozygot), nemocný (postižený homozygot) nebo přenašeč (heterozygot). Přenašeči můžou šířit mutaci v populaci bez symptomatických projevů. Kvůli tomu je extrémně důležité tyto přenašeče správně identifikovat a zamezit tak šíření mutace.  

Závažnost onemocnění

-