H468 Lafora nemoc

Kód: 1443
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
2 661 Kč / ks 2 199,17 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Onemocnění Lafora (LD) je autozomálně recesivní, progresivní myoklonická epilepsie (PME) s pozdním nástupem. Je charakterizována intracelulární akumulací abnormálního glykogenu (Laforova tělíska). Mezi nejčastější klinické příznaky patří myoklonus a generalizované záchvaty. Kauzální mutace byla zjištěna v genu NHLRC1. Normální sekvence obsahuje téměř identické dodecamery, které mohou být přítomny ve dvou nebo třech kopiích. U postižených psů se obě alely rozšiřují o 19 až 26 kopií dodekamerové sekvence. 
 
U postižených psů jsou obě alely rozšířeny o 14 až 26 kopií komplexní proteinové sekvence.
Mutace byla nalezena jako příčinná mutace pro Laforu u bígla, miniaturního drátosrstého jezevčíka, baseta, novofundlandských psů, francouzského buldočka, grifonka, čivavy, pembroke corgiho a několika smíšených plemen psů.
Vzhledem k nestabilní povaze této sekvenční repetice se předpokládá a je pravděpodobné, že se mutace mohou vyskytnout u jakéhokoli čistokrevného nebo smíšeného psa.
 

Konkrétní informace o testu

-

Věk

"Pozdní nástup" – Tento termín poukazuje na to, že symptomy tohoto onemocnění lze detekovat v pozdějším věku. "Pozdní nástup" je opakem "časného nástupu", ve kterém mohou být příznaky přítomny v mladším věku. Tyto termíny jsou používány z důvodu rozdílných symptomů způsobených mutací u "pozdního nástupu" v porovnání s "časným nástupem" onemocnění.  

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem.  

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ:
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena. 
 

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění je přítomno v celém těle, ale především má vliv na vnitřní orgány jako jsou žaludek, střeva, játra a ledviny. V řadě případů nemoc postihuje jeden hlavní vnitřní orgán. 

Seznam plemen

Tento test DNA je k dispozici pro následující plemena: Bígl, Miniaturní drsnosrstý jezevčík

Druh vzorku

Pro tento DNA test přijímáme následující materiály: krev (EDTA), krev (heparin), stěry bukální sliznice. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Zvíře může být "čisté", pokud má obě alely zdravé. Pokud je použito v chovu, nemůže onemocnět, ani šířit onemocnění v populaci. 
Zvíře může být přenašečem, pokud má jednu zdravou a jednu zmutovanou alelu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto zmutovanou alelu. U přenašečů se onemocnění neprojeví.
Zvíře může být postiženo, pokud má dvě zmutované alely. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto zmutovanou alelu. U postižených se onemocnění projeví.

Dědičnost

Tento genetický faktor je děděn autosomálním, recesivním způsobem. To znamená, že jedinec může být bez projevu nemoci (normální homozygot), nemocný (postižený homozygot) nebo přenašeč (heterozygot). Přenašeči můžou šířit mutaci v populaci bez symptomatických projevů. Kvůli tomu je extrémně důležité tyto přenašeče správně identifikovat a zamezit tak šíření mutace. 

Závažnost onemocnění

-