H645 Cystinurie, typ II - B

Kód: 1203
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
1 402 Kč / ks 1 158,68 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Cystinurie je dědičně podmíněná metabolická porucha transportu aminokyseliny cystinu v ledvinách. Za normálních okolností je cystin v tubulech ledvin reabsorbován a v moči se ho vyskytuje malé množství. U psů s cystinurií je renální transport cystinu a několika dalších aminokyselin narušen, což způsobuje jeho abnormálně vysoký obsah v moči. Cystin je v kyselém pH moči nerozpustný, dochází k tvorbě krystalů cystinu a následně i močových kamenů - konkrementů, v oblasti ledvin a močového měchýře. Zdravotní komplikace spojené s urolitiázou bývají mnohem častější u samců, protože ti mají ve srovnání se samicemi delší a užší močové cesty. Psi s cystinurií trpí opakovanými záněty močových cest a hrozí jim až úplná neprůchodnost močovodů, která, pokud se ihned neléčí, může vést k selhání ledvin, ruptuře močového měchýře a smrti. Cystinurie byla pozorována u mnoha plemen psů.
 

Konkrétní informace o testu

-

Věk

Genetický faktor je neustále přítomen a bude vždy viditelný.  

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem.  

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ:
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena. 
 

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění je přítomno v celém těle, ale především má vliv na vnitřní orgány jako jsou žaludek, střeva, játra a ledviny. V řadě případů nemoc postihuje jeden hlavní vnitřní orgán. 

Seznam plemen

 

Tento test DNA je k dispozici pro následující plemena: Trpasličí pinč
 

Druh vzorku

Pro tento test DNA přijímáme následující materiály: nesraženou krev (v EDTA nebo Heparinu), stěry bukální sliznice. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Zvíře může být "čisté", pokud má obě alely zdravé. Pokud je použito v chovu, nemůže onemocnět, ani šířit  onemocnění v populaci. 
Zvíře může být přenašečem, pokud má jednu zdravou a jednu zmutovanou alelu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto zmutovanou alelu. U přenašečů se onemocnění neprojeví.
Zvíře může být postiženo, pokud má dvě zmutované alely. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto zmutovanou alelu. U postižených se onemocnění projeví. 

Dědičnost

Tento genetický faktor je děděn autosomálním, recesivním způsobem. To znamená, že jedinec může být bez projevu nemoci (normální homozygot), nemocný (postižený homozygot) nebo přenašeč (heterozygot). Přenašeči můžou šířit mutaci v populaci bez symptomatických projevů. Kvůli tomu je extrémně důležité tyto přenašeče správně identifikovat a zamezit tak šíření mutace. 

Závažnost onemocnění

-