H710 Anomálie oka kolií (CEA_CH, vlastník patentu Wisdom)

Kód: 186
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
1 Kč / ks 0,83 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Anomálie oka kolií (CEA) se kromě kolií vyskytuje u několika dalších plemen. Nemoc známá také jako choroidální hypoplazie (CH) je oční porucha, která způsobuje abnormální vývoj cévnatky - důležité vrstvy ležící ve stěně oka pod sítnicí. K defektu dochází již během embryonálního vývoje a vyskytuje se oboustranně v obou očích. U střední formy CEA dochází k hypoplazii cévnatky, která je bledá a ztenčená. U těžké formy CEA je cévnatka zprohýbaná a postižen je i optický nerv.  Symptomy a příznaky se mohou u postižených psů značně lišit jak v rámci jednoho plemene, tak mezi rodičem a potomstvem
 

Konkrétní informace o testu

Tento test provádí laboratoř Wisdom.

Věk

Příznaky se rozvíjí v mladém věku. Během několika hodin až několika týdnů po narození, jsou patrné charakteristické projevy spojené s těmito genetickými vlivy.

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem.  

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ: 
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena. 
 

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění především ovlivňuje zrak a může mít za následek slepotu.

Seznam plemen

Tento test DNA je k dispozici pro následující plemena: Border kolie, Bearded kolie, Hokkaido-ken, Nova Scotia Duck Tolling retriever, Kolie dlouhosrstá, ovčáci, Kolie krátkosrstá, Lancashirský patař, Australský ovčák, Australská kelpie, Jack Russel teriér, Parson Russel teriér, Lapinporokoira

Druh vzorku

Pro tento test DNA přijímáme následující materiály: nesraženou krev (v EDTA nebo Heparinu), stěry bukální sliznice. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Zvíře může být "čisté", pokud má obě alely zdravé. Pokud je použito v chovu, nemůže onemocnět, ani šířit onemocnění v populaci.
Zvíře může být přenašečem, pokud má jednu zdravou a jednu zmutovanou alelu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto zmutovanou alelu. U přenašečů se onemocnění neprojeví.
Zvíře může být postiženo, pokud má dvě zmutované alely. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto zmutovanou alelu. U postižených se onemocnění projeví. 

Dědičnost

Tento genetický faktor je děděn autosomálním, recesivním způsobem. To znamená, že jedinec může být bez projevu nemoci (normální homozygot), nemocný (postižený homozygot) nebo přenašeč (heterozygot). Přenašeči můžou šířit mutaci v populaci bez symptomatických projevů. Kvůli tomu je extrémně důležité tyto přenašeče správně identifikovat a zamezit tak šíření mutace.  

Závažnost onemocnění

-