H717 PFK (deficit fosfofruktokinázy)

Kód: 1587
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
1 402 Kč / ks 1 158,68 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Deficit svalové fosfofruktokinázy (PFK) je dědičná glykogen střádavá choroba. Je způsobená mutací, která vede k nedostatku množství nebo aktivity  fosfofruktokinázy. Bez enzymu svalové PFK, který je důležitý v regulaci glykolýzy, nejsou buňky schopné vyrábět dostatek potřebné energie. Postižení psi vykazují tyto občasné klinické příznaky: slabost, letargie, nechuť při cvičení, nízký výkon, svalové křeče, anémie, žloutenka, tmavě zbarvená moč. Tmavě zbarvená moč je charakteristickým znakem této poruchy. Obvykle se objeví po namáhavém cvičení, po nadměrném štěkání, zrychleném dýchání nebo tepelné expozici a je způsobená rozpadem červených krvinek. 
 

Konkrétní informace o testu

-

Věk

Genetický faktor je neustále přítomen a bude vždy viditelný. 

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem.  

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ:
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena. 
 

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění je přítomno v celém těle, ale především má vliv na vnitřní orgány jako jsou žaludek, střeva, játra a ledviny. V řadě případů nemoc postihuje jeden hlavní vnitřní orgán. 

Seznam plemen

Tento test DNA je k dispozici pro následující plemena: Kavalír King Charles španěl, Kokršpaněl, Tibetský španěl, Anglický kokršpaněl, Anglický špringršpaněl, Bretaňský ohař, Americký kokršpaněl, Clumber španěl, Sussex španěl, Vipet

Druh vzorku

Pro tento DNA test přijímáme následující materiály: krev (EDTA), krev (heparin), bukální stěr. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Zvíře může být "čisté", pokud má obě alely zdravé. Pokud je použito v chovu, nemůže onemocnět, ani šířit onemocnění v populaci.
Zvíře může být přenašečem, pokud má jednu zdravou a jednu zmutovanou alelu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto zmutovanou alelu. U přenašečů se onemocnění neprojeví.
Zvíře může být postiženo, pokud má dvě zmutované alely. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto zmutovanou alelu. U postižených se onemocnění projeví. 

Dědičnost

Tento genetický faktor je děděn autosomálním, recesivním způsobem. To znamená, že jedinec může být bez projevu nemoci (normální homozygot), nemocný (postižený homozygot) nebo přenašeč (heterozygot). Přenašeči můžou šířit mutaci v populaci bez symptomatických projevů. Kvůli tomu je extrémně důležité tyto přenašeče správně identifikovat a zamezit tak šíření mutace. 

Závažnost onemocnění

-