H919 Laxita kyčelního kloubu 1

Kód: 1380
Neohodnoceno
Značka: CombiBreed
1 402 Kč / ks 1 158,68 Kč bez DPH
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Laxita kyčelního kloubu je častým onemocněním psů. Nemoc má multifaktoriální původ, což znamená, že příznaky jsou výsledkem kombinace genetických faktorů a vlivu životního prostředí. Laxita kyčelního kloubu má dvě hlavní charakteristiky: Laxita: Jedná se o abnormální volnost pohybu kosti v kyčelním kloubu. Výsledkem je, že kyčel je méně stabilní než u zdravých psů. Osifikace a tvorba kostí. U mladších psů může být normální proces růstu kostí zpomalen. Obě dvě poruchy, laxita i osifikace, vedou k rozvoji artrózy u dospívajících psů. Postižení psi mohou vykazovat symptomy již po několika měsících. U jiných postižených psů se rozvíjí artróza v pozdějším věku. Tento marker je součástí souboru faktorů ovlivňujících laxitu kyčle. 
 

Konkrétní informace o testu

-

Věk

Onemocnění se může projevit v různých věkových kategoriích, aniž by bylo možné odhadnout, kdy se projeví první symptomy. Rozdíly mohou existovat jak mezi sourozenci, tak mezi plemeny. 

Doba dodání

Doba dodání (TAT) závisí na různých faktorech, jako je čas odeslání vašeho vzorku do místa testování, testovací metoda (metody) a to, zda jsou testy provedeny úplně nebo částečně partnerskou laboratoří nebo vlastníkem patentu. Doba dodání u testů prováděných v našich zařízeních je obvykle 10 pracovních dnů po obdržení vzorku zkušební laboratoří (VHL, VHP nebo Certagen). U testů prováděných partnerskou laboratoří (tzv. „partnerský laboratorní test“) nebo majitelem patentu je doba dodání nejméně 20 pracovních dnů po obdržení vzorku. Protože doba dodání do našich partnerských laboratoří nebo majiteli patentu se může lišit v důsledku faktorů, které nemůžeme ovlivnit, je uvedených 20 pracovních dnů pouze odhadem.  

VEZMĚTE, PROSÍM, NA VĚDOMÍ:
Někdy je nutné vzorek poslat znovu a test zopakovat. V takovém případě bude doba dodání samozřejmě prodloužena. 
 

Lokalizace či charakteristické rysy nemoci

Toto onemocnění je lokalizováno v kyčli. 

Seznam plemen

Tento test DNA je k dispozici pro všechna plemena.

Druh vzorku

Pro tento DNA test přijímáme následující materiály: krev (EDTA), krev (heparin), stěry bukální sliznice. Kontaktujte, prosím, naši laboratoř, pokud si přejete zaslat jiný materiál, než je uvedeno. 

Výsledky

Nemoc má multifaktoriální původ, což znamená, že příznaky jsou výsledkem kombinace genetických faktorů a vlivu životního prostředí. Tento marker je součástí souboru genetických faktorů, které ovlivňují laxitu kyčelního kloubu (tj. abnormální volnost pohybu kosti v kyčelním kloubu). Tento abnormální pohyb může být dobře kompenzován svaly v této oblasti, čímž někdy zůstane tato vada nepozorována, ačkoliv zvířata nesou potenciální riziko pro vývoj laxity kyčelního kloubu. Na druhou stranu, laxita kyčelního kloubu neznamená dysplazii kyčle (HD). HD může vzniknout důsledkem ignorovaní fyzicky existující laxity kyčelního kloubu v dlouhodobém horizontu. 
Pro každý genetický faktor multifaktoriálního onemocnění, jsou indikovány genetické varianty jako příznivé (N) a nepříznivé (HL). 
N/N: Zvíře má dvě kopie příznivé alely a nemá zvýšené riziko pro laxitu kyčelního kloubu. Při použití v chovu žádný z potomků nezdědí nepříznivou alelu. 
N/HL: Zvíře má jednu kopii příznivé alely a jednu kopii nepříznivé alely. Toto zvíře má zvýšené riziko pro laxitu kyčelního kloubu. Při použití v chovu bude mít 50 % potomků tuto nepříznivou alelu. 
HL/HL: Zvíře má dvě kopie nepříznivé alely. Toto zvíře má zvýšené riziko pro laxitu kyčelního kloubu. Při použití v chovu obdrží všichni potomci také tuto nepříznivou alelu. 

Dědičnost

Toto onemocnění je multifaktoriálního původu, což znamená, že symptomy jsou kombinací genetických faktorů a vlivu prostředí.
Tento marker je součástí souboru faktorů ovlivňujících laxitu kyčle.

Závažnost onemocnění

-